Czym jest dom energooszczędny?

Czym jest dom energooszczędny?

W ostatnich latach podejście ludzi do kwestii oszczędzania energii w budownictwie uległo znacznej zmianie. Niskie koszty utrzymania obiektu stały się kluczowym elementem, na który zwraca się uwagę. Zatem o jakich elementach należy pamiętać przy budowie domu energooszczędnego?

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek zaprojektowany w taki sposób, aby zużycie energii (w porównaniu z domami zbudowanymi w tradycyjny sposób) było jak najmniejsze. Obecnie istnieje wiele technologii pozwalających na wznoszenie energooszczędnych budowli niższymi nakładami.

Dom niskoemisyjny budowany jest z materiałów, które wyróżniają się dużą masą termiczną (odpowiada ona za pochłanianie i magazynowanie energii cieplnej). Należą do nich m.in. kamień, cegła, beton. Ze względu na niską masę termiczną eliminuje się drewno czy stal. Do głównych cech charakteryzujących dom energooszczędny należą:

  • ściany zmniejszające wszelkie straty ciepła
  • prosta bryła
  • kabatura oraz powierzchnie zewnętrzne ograniczone do minimum
  • odpowiednie ustawienie okien względem słońca
  • dobra izolacja termiczna
  • dach jedno lub dwuspadowy
  • brak mostków cieplnych (oznacza to brak balkonów).

Jak ogrzewać dom niskoemisyjny?

W przypadku domu energooszczędnego potrzebuje on znacznie mniej ciepła. System grzewczy powinien spełniać standardy: gwarantować wysoki poziom ciepła oraz w maksymalnym stopniu wykorzystywać zyski ciepła. Istnieje kilka opcji, które można wziąć pod uwagę:

  1. Kocioł gazowy (najbardziej popularny, samoobsługowy, kompaktowy)
  2. Kocioł elektryczny (nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem, niedrogi, łatwy w montażu)
  3. Ogrzewanie podłogowe elektryczne (optymalny rozkład temperatur, duża trwałość)
  4. Kolektory słoneczne (bezproblemowe, duża wygoda użytkowania, ekologiczne)
  5. Kotły na biomasę (wydajne, łatwe i czyste w obsłudze)
  6. Pompa ciepła (długa żywotność, pełni nie tylko funkcje grzewcze, ale również chłodzące).

Zalety budownictwa energooszczędnego

Niepodważalną zaletą domu energooszczędnego jest ochrona środowiska naturalnego. Z roku na rok świadomość społeczeństwa na temat ekologii rośnie. Stosowanie energooszczędnych technologii zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 3 tony rocznie.

Budynki niskoemisyjne wyróżniają się również doskonałą izolacją akustyczną. Oznacza to, że wszelki hałas pochodzący z zewnątrz nie będzie słyszalny tak bardzo, jak w domu zbudowanym tradycyjnie. Poza tym warto wspomnieć, że podjęcie decyzji o budowie domu energooszczędnego to dobra inwestycja na przyszłość, gdyż mają one znacznie wyższą wartość rynkową, która dalej rośnie.

Dodaj komentarz