Co zrobić z nierównymi ścianami w pomieszczeniach?

Co zrobić z nierównymi ścianami w pomieszczeniach?

Nierówne ściany w pomieszczeniach, to sytuacja charakterystyczna dla starych domów, gdzie remonty były przeprowadzane niefachowo. Pozornie rozwiązanie takiego problemu jest oczywiste. Wystarczy skuć nierówny tynk i położyć nowy lub też wyrównać ściany gipsem. Takie działania jednak są bardzo czasochłonne i często kosztowne. Nie ułatwia tej pracy także czas oczekiwania, niezbędny do zaschnięcia cementu lub gipsu. Czy zawsze to jedyne rozwiązanie?

Gipsowanie lub tynkowanie to trwały efekt równych ścian

Gipsowanie ścian lub ich otynkowanie i wyrównanie gładzią gipsową, zapewni trwały efekt równych ścian. Takie ściany można oczywiście pomalować lub położyć na nie tapety. Nie jest to jednak praca, która zakończy się w ciągu kilku dni. Jeśli pomieszczeń z nierównymi ścianami jest kilka, trzeba liczyć się z kosztownym remontem, trwającym nawet wiele tygodni. Jest jednak inne rozwiązanie, dzięki któremu można zyskać w pomieszczeniach równe ściany i to w ciągu kilku dni.

Płyta gipsowa. Można ją do ściany przykleić

Chcąc posiadać w pomieszczeniach równe ściany, można przesłonić je płytami gipsowo – kartonowymi. Take płyty można zamontować na ścianach, na wcześniej przykręconym stelażu. Taka opcja jest warta polecenia, jednak przedłuża czas remontu i podnosi jego koszty. Przy ścianach, które są nierówne, jednak nie wymagają montażu płyt na stelażu, którym można odsunąć płyty od ścian na każdą odległość, warto zastosować inną metodę ich montażu czyli przyklejenie do ścian na klej do płyt G – K.

Jak kleić płyty gipsowe do ścian?

Przyklejanie płyt gipsowych do ścian jest banalnie proste. Na początku trzeba je przyciąć tak, by pasowały do wymiarów ścian. Warto przyciąć je tak, by przyklejać do ścian jak największe ich fragmenty. Samo klejenie do ścian jest łatwe. Rozrobiony klej do płyt G – K, który konsystencją i wyglądem przypomina zaprawę cementową, kładzie się na wewnętrznej części płyty, w jej narożnikach i kilku innych miejscach, by na trwałe przywarła do ściany. Potem wystarczy ją przyłożyć do ściany i pozostawić do wyschnięcia. Kolejne płyty należy kleić tak, by wraz z wcześniejszymi tworzyły równą powierzchnię ściany. Warto tez zwrócić uwagę na to, by ściany nie tylko były równe, ale i zachowywały odpowiedni pion.

Połączenia płyt

Przestrzenie pomiędzy przyklejonymi płytami warto nieco poszerzyć, a następnie wyrównać szpary gipsem. Po wyschnięciu powinien zostać zeszlifowany tak, by z płytami tworzył równą powierzchnię. Do tej pracy trzeba przywiązać wiele uwagi. Nawet niewielkie nierówności bowiem, po pomalowaniu ściany będą zauważalne.

Po położeniu płyt na wszystkich ścianach danego pomieszczenia i wyrównaniu miejsc ich połączeń, trzeba wszystko pozostawić do wyschnięcia, po czym można przystąpić do malowania. Efektem końcowym będzie pomieszczenie z równymi i pięknie pomalowanymi ścianami.

Dodaj komentarz