Budujemy taras naziemny

Budujemy taras naziemny

Taras stanowi naturalne przedłużenie domowej strefy dziennej. Pełni funkcję letniego salonu i jadalni na świeżym powietrzu. Warto zatem zadbać, aby był zbudowany solidnie, a jego aranżacja nawiązywała do stylu domu.

Gdzie usytuować taras?

Jeśli projekt domu nie przewiduje tarasu naziemnego lub adaptujemy istniejący budynek do zamieszkania, sami możemy wybrać lokalizację posadowienia tarasu. Wybierając odpowiednie miejsce kierujmy się wypadkową kilku czynników:

  • miejscem na działce – taras budujemy tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca. Nie planujmy go więc w wąskiej przestrzeni między domem a ogrodzeniem lub tam, gdzie będzie stanowił przeszkodę utrudniającą poruszanie się wokół domu;
  • nasłonecznieniem – nie budujmy tarasu od strony północnej lub w sąsiedztwie wysokich drzew, które rzucają cień. Taras powinien być przynajmniej przez pół dnia nasłoneczniony, najlepiej zatem wybrać wschodnią lub zachodnią ekspozycję;
  • widokiem – wybierzmy miejsce w otoczeniu zieleni i zapewniające prywatność, z dala od ruchliwej ulicy lub śmietnika;

Rodzaje konstrukcji tarasu naziemnego

Zanim przystąpimy do budowy rozważmy najbardziej optymalne rozwiązanie konstrukcyjne. Do wyboru są trzy typy konstrukcji:

  • taras na gruncie. Na odpowiednio przygotowanym gruncie układa się nawierzchnię z kostki brukowej lub płyt betonowych. Brak tu płyty konstrukcyjnej.
  • taras o konstrukcji drewnianej. To konstrukcja z drewnianych legarów i belek, której elementy nośne są umocowane na betonowych stopach osadzonych w gruncie. Taki taras wykańcza się drewnianymi lub kompozytowymi deskami tworząc jednolitą podłogę.
  • taras na płycie betonowej. Podstawę stanowi tu betonowa lub żelbetowa płyta, która oparta jest na konstrukcji wsporczej lub na gruncie. Na niej robi się nawierzchnię z drewna, płytek lub innego materiału;

Wybór odpowiedniego rozwiązania warunkuje kilka elementów. Najważniejszy z nich to ukształtowanie terenu i struktura geologiczna działki. Na skarpie lub grząskim terenie trudno budować wprost na gruncie. Duże znaczenie ma również wielkość działki i planowanego tarasu. Mały taras szybciej i taniej zbudować na konstrukcji z drewna. Nie ma potrzeby stosować tutaj ciężkich, betonowych komponentów. Istotną rolę odgrywa również stylistyka istniejącego budynku, taras powinien nawiązywać do bryły domu i stanowić z nim spójną, jednolitą całość.

Sposoby zadaszenia tarasu

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup dużego parasola. Bardziej trwały będzie jednak dach samonośny, który nie koniecznie musi mieć pełną połać. Wystarczą równolegle rozmieszczone belki rzucające efektowny cień lub pokrycie ich szybami z przezroczystego tworzywa sztucznego. Innym pomysłem jest montaż markizy nad oknem tarasowym. Markizy mają składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia. Mogą być poruszane mechanicznie lub elektrycznie, przy wykorzystaniu energii słońca, za pomocą niewielkich paneli fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz