Właściwe okna – jak wybrać te najlepsze?

Właściwe okna – jak wybrać te najlepsze?

Fabrykanci okien dostarczają kupującym mnóstwo rozwiązań, dzięki którym do określonego pomieszczenia, mieszkania, czy budynku wolnej zabudowy można przystosować okna idealne. Pod jakim względem? Niemal pod każdym, bo problem nie kończy się na zharmonizowaniu okien pod względem wymiarów i kształtów otworów, ale także estetyki.

Umiejętnie dobrane okna powinna cechować odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna. Do niedawna najbardziej popularnymi oknami były te z PCV, dziś swój renesans przeżywają okna aluminiowe, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są bardzo wytrzymałe i praktyczne. Izolacja akustyczna, utrzymanie temperatury – to wszystko jest możliwe dzięki dobrze dobranym oknom wykonanym z ekologicznego aluminium.

Jaki materiał na ramy okienne sprawdź się najlepiej?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Nowatorskie trendy w budownictwie i estetyce doceniają naturalne światło i piękne widoki, dlatego budynki mieszkalne bardzo często wyposażone są w ogromne okna fasadowe, które nierzadko zajmują większość powierzchni danej ściany, a nawet tworzą całą elewację. Takie okna powinny być szczególnie mocne, dlatego dla takich rozwiązań polecane są okna z ramami z aluminium. Do niedawna jeszcze stosowano je tylko w budynkach przemysłowych – właśnie ze względu na ich bardzo wysoką odporność na uszkodzenia. Dają gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa, a przy tym są bardzo solidne i świetnie się prezentują.

Okna spełniające różne funkcje

Poczciwy producent okien gwarantuje także galanterię okienną, czyli wszelkie akcesoria pozwalające na dodatkową kuratelę. Wybór przyzwoitych okien nie kończy się na zafiksowaniu wymiarów wnęk. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ważny aspekt, jakim jest poziom izolacyjności termicznej. Tylko w ten sposób zapewnimy w domu nie tylko pożądaną temperaturę zimą i latem, ale też będziemy mogli zaoszczędzić na energii w kontekście naszego portfela. Do niewielkich pomieszczeń zdecydowanie rekomendowane są okna przesuwne, dzięki takim atutom otwieranie nie będzie problematyczne. Odwiedzając sklep z oknami, online, czy też stacjonarnie, możesz zdecydować także o różnego rodzaju rozwiązaniach estetycznych, łatwo więc dopasujesz okna do projektu budynku czy też mieszkania.

Znajdź odpowiednie okna do swojego domu i klimatu

Nowe okna aluminiowe mogą sprawić, że Twój dom będzie cichszy, bardziej atrakcyjny, mniej przewiewny i nie wymagają malowania jak te drewniane starej generacji. Są również łatwiejsze do czyszczenia i mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Aby sprawdzić, które okna mogą chronić przed deszczem i wiatrem bez przeciekania, przetestuj dwuskrzydłowe okna firmy Alufasada w najpopularniejszej konfiguracji. Oferują znaczące różnice, które wyróżniają się nowoczesnymi rozwiązaniami i charakteryzują się nowatorskim materiałem konstrukcji profili ramowych. Współpracując z zewnętrznym laboratorium, wystawiliśmy okna na silny, napędzany wiatrem deszcz i wiatr o prędkości 50 i 100 m na godzinę przy temperaturach zewnętrznych 0 °C  i -20 °C i nie odnotowaliśmy żadnych ubocznych skutków.

Wymiana okien wiąże się z wieloma decyzjami. Jeśli potrzebujesz nowych okien, pomożemy Ci wybrać te najlepsze do Twojego domu. Oto, co musisz wiedzieć.

Cena nie jest wskaźnikiem jakości i funkcjonalności

Wśród dwuskrzydłowych okien aluminiowych imitujących strukturę drewna, wybraliśmy najwyżej oceniane za 2500 złotych, nie były dobre w zatrzymywaniu zimnego powietrza i słabo sobie radziły w zatrzymywaniu deszczu. Podwójny winyl za 2000 złotych były imponujący, ale najwyższą ocenę zdobył Aluprof za 1500 złotych. Wszystkie okna skrzydłowe przeszły wszystkie testy. Ceny rozbieżnie różniły się w zależności od materiału ramy. Najwyżej oceniane okno aluminiowe Aluprof, za 1500 zł, jest najtańszym skrzydłem. Wszystkie ceny dotyczą okna o wymiarach 1×1,5 metra.

Próbując ustalić w miarę precyzyjnie końcową cenę okna możemy do wartości podstawowej dodać 50 procent za usprawnienia. Skoncentruj się na funkcjach, które podnoszą wartość okna, upewnij się jednak czy są konieczne? Powłoki niskoemisyjne poprawiają wydajność, ale potrójne szyby prawdopodobnie nie są konieczne, chyba że mieszkasz w ekstremalnie zimnym klimacie. Podwójnie zawieszone skrzydła okienne, które przechylają się, ułatwiają czyszczenie, a pełny ekran umożliwia optymalny przepływ powietrza, gdy górne okno jest opuszczone, a dolne podniesione. Ekrany z większą ilością framug przepuszczają mniej światła i przysłaniają widok bardziej, niż standardowe okna aluminiowe z dużym przeszkleniem i wąską ramą.

Nawet jeśli wybierzesz okna przyjazne dla budżetu, to usprawnienia mogą z łatwością zwiększyć ich koszt o 50 procent lub więcej. Decyzję musisz podjąć sam.

 

 

Dodaj komentarz