Przegląd instalacji elektrycznej – kiedy należy go wykonać?

Przegląd instalacji elektrycznej – kiedy należy go wykonać?

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Większość nowoczesnych urządzeń zasilanych jest prądem elektrycznym, przez co konieczna jest jego obecność w domach, ale także w miejscach pracy czy obiektach użytku publicznego. Dzięki energii elektrycznej możemy korzystać ze smartfonów, relaksować się przed telewizorem czy też przedłużyć ważność żywności poprzez włożenie jej do lodówki. Czy pamiętasz jednak o tym, aby regularnie wykonywać przegląd instalacji elektrycznej oraz pomiary elektryczne? Dzięki nim zapewniasz sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z elektryczności w swoim domu.

Przegląd instalacji elektrycznej w domach i mieszkaniach – jak często należy go wykonywać?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, zlecenie przeglądu instalacji elektrycznej wykwalifikowanej osobie zapewnia Ci bezpieczeństwo. W tym przypadku mówimy przede wszystkim o bezpieczeństwie pod względem pożarowym. Każdy właściciel domu czy też mieszkania powinien zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzona instalacja elektryczna w najgorszym wypadku może ulec zapłonowi. Stanowi to duże zagrożenie dla domowników. Właśnie z tego powodu wykonywanie okresowego przeglądu instalacji jest nie tylko dobrowolne, ale wymagane przez prawo i panujące obecnie przepisy.

Obowiązek zlecenia przeglądu instalacji elektrycznej wynika z prawa budowlanego. Mówi ono o tym, że obiekty budowlane w czasie użytkowania powinny być poddawane co najmniej raz na 5 lat kontroli stanu technicznego oraz przydatności użytkowej. Za zlecenie przeprowadzenia takiej okresowej kontroli jest odpowiedzialny właściciel obiektu lub jego zarządca. Co ciekawe tego typu przegląd nie jest obowiązkowy dla właścicieli domów jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że nie powinni oni zadbać o to, aby instalacja elektryczna została poddana przeglądowi przynajmniej raz na parę lat a najlepiej raz w roku.

Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?

Wykonaniem szczegółowego przeglądu powinien zając się doświadczony i wykwalifikowany elektryk Grudziądz. Szukając odpowiedniego fachowca, który zajmie się tą kwestią, możesz kierować się poleceniami bliskich Ci osób lub opiniami w internecie. Bez większego problemu w kilka chwil znajdziesz osobę lub firmę, która zajmie się kwestiami okresowego przeglądu instalacji w Twoim domu bądź mieszkaniu. Taki przegląd można podzielić tak naprawdę na dwa etapy.

Pierwszym z nich są oględziny instalacji, a drugim czynności wiążące się z wykonywaniem prób i pomiarów instalacji elektrycznej przy użyciu specjalistycznej aparatury pomiarowej. Zalecane jest, aby podczas przeglądu sprawdzić takie rzeczy jak:

– poprawność połączeń przewodów,
– sposób ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym,
– dobór i ustawienie urządzeń zabezpieczających i sygnalizacyjnych,
– prawidłowe rozmieszczenie oraz dobór właściwych urządzeń do odłączania izolacyjnego, oraz łączenia itd.

W skład przeglądu oraz pomiarów wchodzi wiele kwestii, dlatego najlepiej jest zostawić to zadanie w rękach profesjonalnego fachowca.

Dodaj komentarz