Maski jednorazowe – charakterystyka

Maski jednorazowe – charakterystyka

W obecnych czasach pandemii trzeba stosować się do zaleceń i używać maseczek ochronnych. Występuje kilka ich rodzajów. Jednym z nich są maski jednorazowe. W zasadzie czym one są? Czym tak naprawdę charakteryzują się maski ochronne? W jakim celu są stosowane?

Maski jednorazowe – charakterystyka

Maski jednorazowe zgodnie z dosłowną nazwą – muszą być użyte wyłącznie jeden raz. Są one najlepiej dostępne, gdyż można je kupić w drogeriach czy aptekach, a nawet w sklepach spożywczych albo w supermarketach. Rodzaj maski ochronnej wskazuje dodatkowo na okres czasowy jej noszenia. Jednymi z najpopularniejszych są chirurgiczne maski, które są wykonane z trzech warstw polipropylenowej włókniny. Ten zastosowany materiał nie tylko idealnie przepuści powietrze, ale również jest bardzo odporny na ewentualne rozciągnięcia lub zrywanie. Świetnie chroni przed zanieczyszczeniem i przedostaniem się bakterii czy wirusów. Wiadomo, że najszybciej można zarazić się drogą kropelkową. Zaleca się, aby maski jednorazowe chirurgiczne zmieniać najczęściej jak to możliwe, a zgodnie z zaleceniem – nawet co kilkanaście minut lub maksymalnie do godziny czasu. Potem nie jest już ona funkcjonalna. Ten rodzaj masek bardzo szybko wilgotnieje. Człowiek mając zakrytą szczelnie buzię gromadzi na wewnętrznej stronie maseczki parę, w której są zgromadzone liczne bakterie. Zużytą wyrzuca się do kosza na śmieci.

Maski jednorazowe – sposób zakładania

Trzeba także wiedzieć jak odpowiednio założyć maski jednorazowe. Przede wszystkim należy na samym początku dokładnie umyć ręce zarówno przed jak i po założeniu maseczki. Zaleca się, aby stosować gumki do założenia czy zdjęcia jej. Maska ochronna musi zakrywać dokładnie nos, usta oraz podbródek. Zdejmując nie wolno dotykać przedniej jej części. Ponadto, bardzo istotnym aspektem jest przechowywanie maski ochronnej, bowiem trzeba ją umieścić w nie tylko czyste, ale również suche miejsce.

Maska jednorazowa to ochrona przed aerozolami, zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Najczęściej wydostają się one na skutek kichania, kaszlu jak również mówienia. Maska ochronna chroni nie tylko samego jej użytkownika, ale również postronne osoby znajdujące się w pobliżu. Niektóre aerozole nie przedostaną się dalej na zewnątrz do powietrza tylko pozostaną już w maseczce.

Maska ochronna jednorazowa to świetne rozwiązanie, szczególnie, kiedy wykonuje się większą fizyczną aktywność. Najważniejsze jest to, że nie można ich w żadnym wypadku ponownie użyć. Nie wolno ich także prać, a później prasować.

Dodaj komentarz